Последваща невъзможност за изпълнение на договор
В практиката често се срещат ситуации, при които след сключване на договор за продажба или изработка на вещ, страната, която трябва да изпълни задълженията си, изпада в невъзможност да го направи. Това се нарича невъзможност за изпълнение на договор и е важно да се различи от случаите, когато невъзможността за изпълнение е налице още при самото сключване на договора. В такива случаи, например когато предметът на сделката не съществува или не може да съществува, договорът се счита за нищожен.
Невъзможност за изпълнение на договор може да бъде следствие от физическа или правна невъзможност. Физическата невъзможност се дължи на причините като погиване, кражба или изгубване на предмета на договора, или когато изпълнителят не може да изпълни задължението поради заболяване или други физически пречки. Правната невъзможност за изпълнение обикновено се дължи на законови промени или настъпили правни промени, които правят изпълнението на договора невъзможно. Например, ако имотът, който трябва да бъде продаден, е отчужден от общината, това представлява правна невъзможност.
Невъзможността за изпълнение на договор може да бъде частична или пълна. При частична невъзможност изпълнителят може да изпълни част от задължението си, като съответно задължението на кредитора се намалява пропорционално.Например, ако част от предмета на договора не може да бъде предоставена, кредиторът може да приеме частично изпълнение и съответно да намали цената или стойността, която трябва да заплати. Ако частичното изпълнение не е удовлетворително за кредитора, договорът може да бъде развален и изпълнителят трябва да върне полученото.
Невъзможност за изпълнение на договор може да бъде временна или трайна. В случай на временна невъзможност, изпълнението може да бъде отложено за определен период от време, след което все пак може да бъде изпълнено. Трайната невъзможност за изпълнение на договор обикновено означава, че събитието, което е довело до невъзможността за изпълнение, е окончателно, а кредиторът вече няма интерес към изпълнението. Например, ако предметът на договора е унищожен или ако съществува такава правна промяна, че изпълнението вече е невъзможно, кредиторът може да развали договора.
Последиците от тази невъзможност за изпълнение на договор зависят от причините за нея. Ако невъзможността е възникнала поради форсмажорни обстоятелства, като природно бедствие или други непредвидими събития, длъжникът обикновено не носи отговорност за причинените вреди. В такива случаи той не е длъжен да заплати компенсация на кредитора. Обратно, ако невъзможността е резултат от виновно поведение на длъжника, той е отговорен за причинените вреди. Например, ако длъжникът не е изпълнил задълженията си поради небрежност или непрофесионализъм, той ще трябва да заплати обезщетение на кредитора.
Невъзможността за изпълнение на договор може да доведе до различни възможности за компенсация. Ако длъжникът е отговорен за невъзможността, кредиторът има право да поиска компенсационно обезщетение. Това означава, че той може да поиска да бъде възстановен за вредите, които е понесъл. Възможно е също така кредиторът да се задоволи със заместваща облага, ако такава е на разположение. В случай, че предметът на договора е застрахован, кредиторът може да подаде иск към застрахователя за обезщетение. Ако кредиторът избере да се задоволи със заместваща облага, но тя не покрива изцяло стойността на договора, той има право да поиска допълнителни обезщетения за разликата.
Съществуват различни възможности и варианти за действие при невъзможност за изпълнение на договор, в зависимост от конкретните обстоятелства на случая. Важно е да се вземе предвид не само причината за невъзможността, но и условията, в които е бил сключен договорът, както и клаузите в него. Например, ако е сключен търговски договор между две търговски лица, възможността за отговорност може да бъде различна от случая с физически лица. За да се избегнат неясности и правни спорове, е препоръчително да се търси правна консултация, която да помогне за правилното решение на случая.
В заключение, невъзможност за изпълнение на договор е сериозен правен въпрос, който може да доведе до различни последици за страните. Тя изисква внимателно разглеждане на всички обстоятелства и, когато е необходимо, консултация с юрист, за да се предприемат правилните стъпки за защита на интересите на страните в договора.
адв. Богомил Йорданов
По-горната статия не представлява задължително мнение, консултация или съвет, а е по-скоро споделяне на впечатления от личната практика по темата. За индивидуални случаи е най-добре да си запишете час за консултация с адвокат.